środa, 1 sierpnia 2012

O świadomych snach


Tak wiem, że długo nie pisałam, ale mimo wakacji nie mam czasu. W końcu znalazłam go trochę i przeznaczyłam na napisanie tego postu. W wcześniejszym poście napisałam, że następny będzie o świadomych snach, więc i napisałam. Myślę, że ta wiedza, choć nie jest jej tu dużo, będzie pożyteczna ;) i miła. A więc do lektury ;D


Świadomy sen, inaczej też: sen jawny, sen rzeczywisty, sen wiedzy, to stan, w którym śniący ma świadomość tego, że śni. Możemy go w dowolny sposób kontrolować i mieć wpływ na przebieg zdarzeń.
Takie sny mogą nam służyć jako rozrywka. Można w nim spełniać wszystkie swoje pragnienia i marzenia. Nie ma w nim ograniczeń.
Świadomy sen możemy doświadczyć nawet bez żadnych metod ani przygotowań przed snem. Szacuje się, że około 20% ludności doznało takiego snu przynajmniej jeden raz w życiu.
Możemy nauczyć się świadomych snów. Jest wiele technik, dzieli się je na 3 rodzaje: metody psychologiczne, metody fizjologiczno-farmakologiczne i inne. 



  • Zjawiska związane ze świadomym snem:


Paraliż senny: Przeważnie nie wiemy, że on istnieje. Podczas snu towarzyszy nam on i powoduje unieruchomienie ciała. Nie poruszamy się. Np. gdy biegniemy w śnie, nie poruszamy się w rzeczywistości. Paraliż senny rozpoczyna się podczas, gdy mózg jest pewien, że straciliśmy świadomość. Jednak, gdy zachowamy świadomość aż do momentu snu i w niego wejdziemy możliwe są halucynacje. Np. różne kolory i kształty, po osoby. Ludzie, którzy mają często problemy z zasypianiem mogą przypadkowo wejść w taki stan.






Fałszywe przebudzenie: Śpiący otwiera oczy, rozgląda się i rozpoczyna codzienne czynności, ale po czasie się orientuje, że śni- bardzo realnie. Prawdziwe przebudzenie następuje zazwyczaj kilka chwil później.

                 

  • Sposoby na uzyskanie świadomego snu:


Autosugestia: Najprostsza metoda. Połóż się do łóżka z zamiarem przyśnienia świadomego snu.



Przerywanie cyklu snu: Po długotrwałym, nieprzerwanym śnie budzimy się na okres do dwóch godzin, punkt szczytowy to godzina. Następnie wracamy do łóżka z intencją przeżycia świadomego snu. Ta technika powoduje ośmiokrotne zwiększenie występowania snu świadomego.

Drzemki: Łatwe. W niektórych godzinach podczas dnia morzy nas sen, więc idziemy na drzemkę. Podczas snu popołudniowego jest większa szansa na pojawianie się świadomego snu.

Technika „Chaiting”: Potrzebny do tej techniki jest jeden świadomy sen. Bardzo łatwo to wykonać. Podczas przebudzenia nie ruszaj się, staraj nie poruszać ani jednym mięśniem. Udawaj martwego, dzięki temu możesz ponownie wejść w świadomy sen.

Technika rąk: „Usiądź na krześle, odpręż się, uspokój i zrelaksuj umysł. Staraj się nie myśleć o niczym. Wyciągnij ręce przed siebie, popatrz na nie, skupiając uwagę na wrażeniach wizualnych. Powiedz do siebie poważnym głosem: Widzę swoje ręce we śnie – wiem, że teraz śnię. Powtórz to zdanie kilka razy, przenieś wzrok na dalszy plan, zwolnij napięcie oczu, zapatrz się w przestrzeń. Po kilku chwilach ponownie spójrz na ręce i wyobraź sobie, że śnisz. Całe ćwiczenie powtórz 5-6 razy. Zakończ spokojnym siedzeniem przez parę minut. Powtarzaj je codziennie 4-6 razy w ciągu dnia oraz przed zaśnięciem w łóżku. Patrzenie na dłonie możesz po jakimś czasie przepleść wywoływaniem ich obrazu w wyobraźni.”




Jest więcej technik świadomego snu. A to jest tylko kilka z nich. Napisać można by było więcej, jeżeli jest się już wyposażonym w wiedzę o snach. Od czego w końcu jest Internet? Poczytać a później napisać. Dodać własne zdanie i opinię. 

Ja miałam już kilka świadomych snów. Nie zdarzały mi się one często, ale miewałam je bez żadnych przygotowań. Mówię Wam, jest to świetne przeżycie. Możecie w takim śnie wszystko, wszystkiego czego zachcecie. To tak jak w życiu podejmujesz decyzje, tam też. Ale taki sen jest o wiele lepszy niż rzeczywistość. 

Piszcie czy mieliście takie sny i jak Wam się to podobało :) podzielcie się również własnym zdaniem na ten temat.

Miłego wieczoru. Do napisania ;)